Carving

SONY DSC
Carving to sztuka rzeźbienia w owocach i warzywach. Samo słowo „carving” pochodzi z języka angielskiego określające cięcie, rzeźbienie, wycinanie.

Korzenie Carvingu sięgają dalekiego wschodu: Chin i Tajlandii, a jego historia liczy sobie ponad 1000 lat. Na początku miał charakter ekskluzywny, gdyż był obecny głównie na dworze królewskim w Tajlandii lub cesarskim w Chinach. Pierwsze wzmianki to wiek VII-X (Chiny) panowanie dynastii Tang oraz X-XIII czasy dynastii Song, za których panowania carving opuścił cesarski dwór. Sztuka ta nie była wtedy zbyt mocno rozwinięta, dopiero w wieku XIV carving trafia do Tajlandii i to właśnie ten kraj jest uznawany za kolebkę światowego carvingu. W święto religijne Loy Krathong, jedna z służebnic postanawia zaimponować swojemu królowi i na wzór żywych kwiatów wykonuje rzeźby w warzywach i owocach tworząc przepiękną kompozycję. Władca zachwycony tym dziełem postanawia pokazać tę sztuką szerszej rzeszy ludzi i jej nauczać…i tak też jest do dziś w tajskich szkołach; carving jest przedmiotem fakultatywnym. Ponadto władze Tajlandii postanowiły wpisać carving na listę elementów dziedzictwa kulturowego. W Polsce carving obecny jest od 2004 roku i od tego momentu bardzo mocno ewoluował, rozwinął się pod względem technicznym, oraz wypromował bardzo dobrych carvingowców na arenie międzynarodowej.melon

Carving posiada wiele odmian:

  • carving tajski – najbardziej popularny i efektowny styl , a zarazem najstarszy. Charakteryzujący się dużą ilością drobnych elementów, finezją i lekkością. Styl tajski to głównie motywy kwiatowe, ale również zwierzęta. Całość kompozycji zdobią dodatkowo żywe gałązki i liście. Jest to carving iście ekspresowy, rzeźbiony ze skórką, Tajowie używają tylko jednego noża – tajskiego.
  • carving chiński – prostszy od tajskiego styl, charakteryzujący się nacięciem skóry w taki sposób, aby całość tworzyła rzeźbę.
  • carving europejski – to połączenie dwóch powyższych stylów, jest to na ogół carving tematyczny (motywy graficzne – napisy, rysunki) , rzeźbiony ze skórką.
  • rzeźba przestrzenna – rodzaj carvingu w którym  carvingowcy starają się niemalże dokładnie odwzorować rzeczywistość, jak rzeźbiarze w drzewie. Najbardziej przyjaznym do tego stylu surowcem jest dynia, z której wykonywane są całe sceny wraz z mimiką ludzkich twarzy.

Najbardziej popularnym i przyjaznym materiałem do carvingu są duże owoce egzotyczne takiekompozycja jak arbuz, różnego rodzaju melony, papaja, mango czy ananas. Do drobniejszych rzeźb i elementów używane są również inne warzywa jak kalarepa, rzepa, rzodkiew biała, marchew, buraki, brukiew, cukinia, a także: rzodkiewka, papryka, papryczka chili, por, koper włoski czy cebula. Wiele z kompozycji które tworzy się w owocach i warzywach wymaga dużej cierpliwości, wytrwałości i wytrzymałości psychicznej.mg Czas poświęcony niektórym rzeźbom czy tworzeniu kompozycji może trwać nawet kilka godzin. Carving jest prawdziwą sztuką dającą przyjemność osobom podziwiającym rzeźby, a carvingowcy zaś to niewątpliwi artyści.